DriftClub.gr - Greek Drifters Paradise  

Επιστροφή   DriftClub.gr - Greek Drifters Paradise > Αγγελίες > Πώληση - For sale

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-12-10, 21:38   #1
panosjpn
Member
Αγόρασα πισωκίνητο

Το avatar του χρήστη panosjpn

Προεπιλογή ***ΑΠΑΤΗ*** στο Car.gr ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!

*****ΠΡΟΣΟΧΗ!!!*****

Πρόσφατα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό μου τηλέφωνο για μια αγγελία που έχω βάλει στο Car.gr στο οποίο έλεγε εάν ισχύει η αγγελία γιατί ενδιαφέρεται, και άν ναι να του στείλω e-mail να επικοινωμήσουμε. Το μήνυμα ήταν στα Αγγλικά αφού ο υποτηθέμενος αγοραστής ήταν από Αγγλία.
Έτσι κι εγώ επικοινώνισα και λόγω του ότι έχω 2 αυτοκίνητα στο Car.gr τον ρώτησα για ποιό απο τα 2 ενδιαφέρεται και του επισήμανα τα link των αγγελιών μου.
Αμέσως απάντησε πως ενδιαφέρεται και για τα 2 (πρώτο σημάδι: το ένα ειναι Mercedes CLK και το άλλο Nissan Navara..... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ!)
Τέλος πάντων, μου λέει πες μου μια τελική τιμή και για τα 2 να στα πληρώσω μέσω PayPal ΜΟΝΟ. Του λέω λοιπόν τιμή και για τα 2 επισημαίνοντας ότι δεν ασχολούμαι εγώ με μεταφορές και τα λοιπά γιατί δεν τα γνωρίζω, θέλοντας να αποφύγω την διαδικασία και με διαβεβαίωσαν ότι θα τα αναλάβουν όλα αυτοί και οι μεταφορείς τους.
Όλη η κουβέντα έγινε Σαββατοκύριακο και για να μην μακρυγορώ, την Δευτέρα το πρωί μου έρχεται e-mail απο αυτόν και από το PayPal το οποίο έλεγε ότι σε πλήρωσα και σου έβαλα εξτρα χρήματα 1.700€ για τα μεταφορικά. Το ίδιο έλεγε και στο μηνυμα του PayPal, δηλαδή ότι επιβεβαιώνει την πληρωμη η οποία έχει αφαιρεθεί από το λογαριασμό αυτού και έχει προστεθεί εξολοκλήρου στον δικό μου αλλά έχει δεσμευθεί προσωρινά! Οι οδηγίες λοιπόν που έδινε το "PayPal" ήταν να πληρώσω πρώτα τα 1.700€ στον μεταφορέα μέσω της Western Union και να αποστείλλω με mail την απόδειξη πληρωμής στο ίδιο mail που έστελνε το "PayPal" και καλά.... Όταν λοιπόν έστελνα την απόδειξη θα αποδεσμέυονταν όλα τα χρήματα και θα μπορούσα να τα τραβήξω και έπειτα θα ερχόταν η μεταφορική για τα χαρτιά και να παραλάβει τα αυτοκίνητα...... Το mail έδινε και ένα "Transaction Number"....
Όλα τα παραπάνω φαίνονται απόλυτα λογικές διαδικασίες για μία αγορά...
Μόνο που.......
το Transaction Number δεν υπήρχε πουθενά σαν διαδικασία σε εξέλιξη μέσα στο λογαριασμό του PayPal μου...
το όνομα της μεταφορικής που μου έλεγε να στείλω τα λεφτά το έκανα search στο google και δεν είχε καν ιστοσελίδα.... Είναι δυνατόν????? Μεταφορική χωρίς ιστοσελίδα???????
Επίσης έκανα search την διεύθυνση που μου έδινε με τα στοιχεία του στο Google Maps και μου έβγαλε μια οδό στην Αγγλία η οποία είναι μόνο μαγαζιά με ψώνια, ούτε μεταφορική ούτε σπίτια.....!!
το mail που φαινόταν ήταν αυτό των υπηρεσιών του PayPal (service@intl.paypal.com) ΑΛΛΑ όταν πάτησα "Reply" για να τσεκάρω το mail, έβγαινέ το εξής mail: pay-palcustomerhelp@OfficeEmail.net το οποίο και πάλι είναι παραπλανητικό για κάποιον αρχάριο λόγω της αρχικής ονομασίας αλλά η κατάληξη προδίδει ότι είναι ψέυτικο mail.....
Αυτο λοιπόν που έκανα ήταν να στείλω αμέσως στο PayPal να ενημερώσω για την ύποπτη κατάσταση όπου και μου επιβεβαίωσαν ότι ήταν και Ψέυτικο...
ΌΛΑ ΤΑ MAILS ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΛΟΓΙΚΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ.....

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΑΡΟΣ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, ΨΑΞΙΜΟ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ (όσο και όπως μπορεί ο καθένας) ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΣΤΑ mails.....
Στην προκειμένη περίπτωση θα έχανα 1.700€ για πλάκα λόγω του ότι μεσολάβητής φαινόταν το PayPal με το οποίο συνεργάζομαι καιρό......!

Αυτα! Ήθελα να το κάνω Post για να το μάθετε και να το διαδώσετε όσο μπορείτε γιατί δε νομίζω να έστειλαν μόνο στο δικό μου κινητό μήνυμα απ ολόκληρο το Car.gr!
Ευχαριστώ!!
ΠΡΟΣΟΧΗ
Παλιά 14-12-10, 21:44   #2
tsoun
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη tsoun

Προεπιλογή

τι λες τωρα...κοιτα να δεις τι κανουν οι ανθρωποι!!
  tsoun     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-10, 22:25   #3
superman
Senior Member
Έμαθα drift

Το avatar του χρήστη superman

Προεπιλογή

πο και μενα μου χαν στειλει στα αγγλικα οταν πουλαγα το ε30.αλλα στα πα...ια μου το εγραψα.ευτυχως..

http://www.youtube.com/watch?v=CnuMG2KW4kM

ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑ ΣΤΙς ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΑ ΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΑ!!!
  superman     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-10, 22:48   #4
peiragmenos
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη peiragmenos

Περιοχή: γερακας
Thumbs up

μπραβο να σαι καλα π το ποσταρισες και να εχουμε το νου μας...
Παλιά 15-12-10, 04:15   #5
steliosmiata
Member
Αγόρασα πισωκίνητο

Το avatar του χρήστη steliosmiata

Προεπιλογή

ποπο και εμενα οταν πουλαγα το saxo ακριβως το ιδιο και εγω νομιζα οτι μου κανει πλακα κανασ φιλος μου και απανταγα στα εμαιλ........
  steliosmiata     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-10, 10:50   #6
Σαράφης Γιώργος
Administrator
Drift King

Το avatar του χρήστη Σαράφης Γιώργος

Περιοχή: Θεσ/νίκη .
Προεπιλογή

Είχε γίνει κάτι παρόμοιο σε εμένα όταν πούλαγα το Ε30 μου μέσω αρκετών site του εξωτερικού για αγωνιστικά αυτοκίνητα ( rallycarsforsale κτλ ) .
Είχε βρεθεί ένας μόρτης λοιπόν , που τα είχαμε συμφωνήσει όλα και μου στέλνει τραπεζική επιταγή ( κάποιας υποτιθέμενης αγγλικής τράπεζας ) στο κατάστημα ελληνικής τράπεζας εδώ στην Θεσσαλονίκη , που του είχα υποδείξει να μου στείλει το έμβασμα .
Το διαφορετικό ποσό όμως ( μεγαλύτερο απ' ότι είχαμε συμφωνήσει ) και η καθυστέρησή του πολλές φορές στο να μου απαντήσει στα mail κτλ , μου βάζει υποψίες και λέω στο διευθυντή της τράπεζας να μην την στείλει προς είσπραξη , αλλά να κάνει αίτημα προς την τράπεζα την εγγλέζικη , γιατί υποπτευόμαστε απάτη .
Και τελικά αποδείχτηκε απάτη και ευτυχώς που το πήραμε γραμμή , γιατί δεν θα χάναμε απλά το αυτοκίνητο , αλλά θα βρισκόμασταν και μπλεγμένοι ...

Και γενικά το πράγμα έχει ξεφύγει .
Δεν σας έρχονται mail από υποτιθέμενες τράπεζες , που σας λένε ότι έχει κλειδώσει ο λογαριασμός σας ( σε ελληνικά μεταφρασμένα από google ... ) και να ξαναδώσετε τα στοιχεία σας κτλ ... ?
Ή ότι κερδίσατε στη λοταρία της Ολλανδίας 1.000.000 ευρώ ... ?

Αλλά για να τα κάνουνε όλα αυτά προφανώς κάποιοι ( αρκετοί για να συμφέρει να συνεχίζουν αυτοί οι άνθρωποι ) την πατάνε ...
Παλιά 15-12-10, 12:05   #7
gorilas_36
Senior Member
Μαθαίνω να driftάρω

Το avatar του χρήστη gorilas_36

Προεπιλογή

πάντως παιδιά παλιότερα που πουλούσα κάτι πράγματα στο κάρ,όποιος μου έστελνε sms δεν του απαντούσα καν.
θεωρώ μ@λ2κια να θές να αγοράσεις κάτι,και να στέλνεις μήνυμα στον πωλητή.
  gorilas_36     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-10, 12:16   #8
Ντόγκας Στυλιανός
Guest

Thumbs up

Σωστοοοςςς....
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-10, 12:43   #9
Ντογκας Ιωαννης
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη Ντογκας Ιωαννης

Περιοχή: sweet waters...
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ντογκας Ιωαννης
Προεπιλογή

το ειχα παθει και εγω με ενα jetski απο car που ειχα βρει σχετικα φθηνο για αυτο που ηταν... με αγγλικο εμαιλ ...
ο τυπος ηθελε λεφτα μεσο paypal μονο! και οταν του ζηταγα λογαριασμο προσωπικο εκανε τον κινεζο... ουτε διευθυνσεις ουτε τιποτα...

προσοχη...

Less posting More drifting…
http://e30drifted.blogspot.com/
  Ντογκας Ιωαννης     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-10, 12:44   #10
gorilas_36
Senior Member
Μαθαίνω να driftάρω

Το avatar του χρήστη gorilas_36

Προεπιλογή

παιδιά απίστευτό αλλά μας ήρθε και μάς ίδιο μήνυμα όπως του φίλου panosjpn, για το tdm που πουλάω στο κάρ

ΠΡΟΣΟΧΗ
  gorilas_36     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-10, 12:53   #11
bimmer86
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη bimmer86

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ/ΛΑΡΙΣΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ντογκας Ιωαννης Εμφάνιση μηνυμάτων
το ειχα παθει και εγω με ενα jetski απο car που ειχα βρει σχετικα φθηνο για αυτο που ηταν... με αγγλικο εμαιλ ...
ο τυπος ηθελε λεφτα μεσο paypal μονο! και οταν του ζηταγα λογαριασμο προσωπικο εκανε τον κινεζο... ουτε διευθυνσεις ουτε τιποτα...

προσοχη...
Εδω δεν ξερω αν εχουμε να κανουμε με απατεωνα γιατι ενας απο τους πιο ασφαλεις τροπους συναλλαγης, ειναι το paypal ! Τους κυνηγα και δικαστικα και σου κανει full refund μεχρι ενα ποσο και δεν ασχολεισαι εσυ καθολου. Για αυτο και οσοι εχουν paypal στα site τους το χρυσοπληρωνουν απο οσο γνωριζω...

''The rear wheel drive and healthy supply of power have made the S13 a legend in Japan for it's uses in drifting.''
  bimmer86     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-10, 15:06   #12
panosjpn
Member
Αγόρασα πισωκίνητο

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bimmer86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω δεν ξερω αν εχουμε να κανουμε με απατεωνα γιατι ενας απο τους πιο ασφαλεις τροπους συναλλαγης, ειναι το paypal ! Τους κυνηγα και δικαστικα και σου κανει full refund μεχρι ενα ποσο και δεν ασχολεισαι εσυ καθολου. Για αυτο και οσοι εχουν paypal στα site τους το χρυσοπληρωνουν απο οσο γνωριζω...
Μα δεν κατάλαβες καλά... Τα mail που έρχονταν μέσω PayPal ήταν ψεύτικα... αποστέλονταν από άλλο mail φτιαχτό.. Το PayPal δεν είχε καμία σχέση... Πρόσεχε!
Διάβασε το πρώτο post να καταλάβεις τι ακριβώς έγινε...
Παλιά 15-12-10, 15:21   #13
NoRWaY
Senior Member
Drift Teacher

Το avatar του χρήστη NoRWaY

Περιοχή: Salonika
Προεπιλογή

και εμένα είχε συμβεί το ίδιο όταν πούλαγα την alfa.
Του απάντησα κανονικότητα θεωρώντας ότι ενδιαφέρεται αλλά ευτυχώς μετά δεν ξανά ασχολήθηκε.

Το παρελθόν .............................................................................. Το Παρόν και το μέλλον...
  NoRWaY     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-10, 16:53   #14
Hλιαδης Απολλων
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη Hλιαδης Απολλων

Περιοχή: salonik
Προεπιλογή

μηπως λεγοταν tony ken ο παιχταρας????
Παλιά 15-12-10, 18:19   #15
panosjpn
Member
Αγόρασα πισωκίνητο

Προεπιλογή

Eric Cooper λεγόταν το δικό μου το λαμόγιο...

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές