DriftClub.gr - Greek Drifters Paradise  

Επιστροφή   DriftClub.gr - Greek Drifters Paradise > Η δική σου ιστορία! - Your story! > Γενικά και αόριστα - General discussion

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-10-10, 03:29   #1
Driftakias
Senior Member
Drift Teacher

Το avatar του χρήστη Driftakias

Περιοχή: Αθήνα
Προεπιλογή Αγορα αυτοκινητου απο Αγγλια. Ερωτησεις.....

Μιας και τον τελευταιο καιρο βρισκομαι Αγγλια για σπουδες, και μιας και οι τιμες των αυτοκινητων εδω ειναι εξευτελιστικες σε σχεση με την Ελλαδα, μου φαινεται πως ηρθε η ωρα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα, την αγορα δηλαδη ενος καλου πισωκινητου σε πολυ καλη τιμη.

Ομως θα ηθελα πληροφοριες εταιριων μεταφορων για να το φερω στην Ελλαδα. Δεν με νοιαζει η κυκλοφορια εκει, αρα απαντησα σε πολλα που θα λεχθουν. Ενα ενδεικτικο κοστος μεταφορας, εταιριες (ονοματα). Γινεται να φερω το αυτοκινητο οδικως για να γλιτωσω τα χρηματα της μεταφορας και να το περασω απο το τελωνειο σαν κατι που δεν θα κυκλοφορηθει, αρα φανατζομαι να γλιτωσω πολλα χρηματα, αφου πραγματι δεν θα το κυκλοφορησω.

Κυριε Νικο ξερω πως εσεις εχετε φερει πολλα αμαξια απο εδω, αρα η γνωμη σας θα μου ηταν πολυτιμη. Θα ηθελα οσο το δυνατον πιο υπευθυνες απαντησεις.

Τελος η μετατροπη απο δεξιοτιμονο σε αριστεροτιμονο στοιχηζει? Ευχαριστω εκ τω προτερων.
Παλιά 20-10-10, 15:43   #2
andreas_e30!
Senior Member
Drift King

Περιοχή: Mαρουσι
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην andreas_e30!
Προεπιλογή

φερτο οδικως να κανεισ και ταξιδακι περνα απο ιταλια ελλαδα με καριβι αλλα με το που πατησει ελλαδα θελει τρειλερ οι τιμες οντως ειναι ξεφτυλα και να σ πω γνωμη μ αστο δεξιοτιμονο θα το συνηθισεις!κοστος για βενζινες και οτι χρειαστεις στο ταξιδι!

andreas_e30!     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-10, 15:52   #3
scar flawless
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη scar flawless

Περιοχή: larissa-athens-zografou
Προεπιλογή

πάρε skyline r32 gts πισωκίνητο...είχε πάρει γνωστός μου κάποτε ένα με 3 χιλιάδες λίρες...τώρα κυκλοφορεί με mitsubishi fto...(ακόμα δεν τον κάναμε Γιάννη τον βαφτίσαμε...)
Παλιά 20-10-10, 16:14   #4
moudis
Senior Member
Drift Teacher

Το avatar του χρήστη moudis

Περιοχή: Ιλίσσια-Teipir
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην moudis
Προεπιλογή

Αυτος με το ασπρο FTO ειχε παρει skyline???Τον ιδιο λεμε?Και κατι ασχετο,ενα ασημενιο supra που χαλαει τον κοσμο το εχεις πετυχει?Ποιανου ειναι???
Παλιά 20-10-10, 16:35   #5
scar flawless
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη scar flawless

Περιοχή: larissa-athens-zografou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο moudis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτος με το ασπρο FTO ειχε παρει skyline???Τον ιδιο λεμε?Και κατι ασχετο,ενα ασημενιο supra που χαλαει τον κοσμο το εχεις πετυχει?Ποιανου ειναι???
το άσπρο που είναι στην Γαλήνης είναι του γιού του Κούκη με το ζαχαροπλαστείο,αν θυμάσαι ερχόταν στο 4ο με ένα μαύρο lancia Y10 turbo με kingdragon αυτοκόλλητα,αυτός πριν από αυτό είχε πάλι fto αλλά με πλήρης μετατροπή σε evolution 6 μαζί με την τετρακίνηση,ένα μαύρο...είχε και άλλα περίεργα αμάξια από Αγγλία...αιώνιος φοιτητής+φραγκάτος=ΖΩΑΡΑ...αλλά το παιδί που λέω με το r32 δεν είναι από Αθήνα...
το άσπρο fto παρκάρει στην ίδια πολυκατοικία με το κόκκινο rx7 του Κούκου που είχε τρέξει και dragster παλιά και είχε πάει εξώφυλλο στο max power...το rx7 πλέον πουλήθηκε και νομίζω πως αυτός είναι με την supra την ασημί...(κούκος,κούκης?συννενοημένοι είναι?)
Παλιά 20-10-10, 17:53   #6
SST
Senior Member
Drift King

Το avatar του χρήστη SST

Περιοχή: Δραμα
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην SST Send a message via Skype™ to SST
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο scar flawless Εμφάνιση μηνυμάτων
αιώνιος φοιτητής+φραγκάτος=ΖΩΑΡΑ...

ωραιο το κουτσομπολιο αλλα θα συγκρατησω την παραπανω φραση.. true

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΟΦΕΣ
  SST     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-10, 20:37   #7
Driftakias
Senior Member
Drift Teacher

Προεπιλογή

Aν οντως γινεται να το φερω το αμαξι ειμαι 100% μεσα. Το θεμα ειναι αν γινεται. Εννοω δεν μπορω να διασχισω την μιση Ευρωπη χωρις να ειμαι νομιμος. Καλα αν μπορεσω και το φερω μεχρι την Πατρα τοτε κανω ενα ταξιδακι χωρις να ειμαι νομιμος στην ζουλα για λιγα χιλιομετρα.
Αυτο για το δεξιοτιμονο μαλλον εχεις δικιο.

Κυριε Νικο πειτε την γνωμη σας. Εχετε εμπειρια στο θεμα.

Υ.Γ. Παιδια οι τιμες ειναι οντως ξεφτιλα. Πραγματικα βρισκεις οτι θελεις σε παρα πολυ καλες τιμες. Σε εξωπραματικες για την Ελλαδα. Εχει γιαλυσει το ματι μου. ΟΧΙ ΤΙΣ ΣΑΠΙΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΟΥΛΑΜΕ ΧΡΥΣΑΦΙ.
Παλιά 20-10-10, 22:55   #8
blaze ocean
Senior Member
Drift Teacher

Το avatar του χρήστη blaze ocean

Προεπιλογή

πρωτα απ'ολα,σε ποια πολη εισαι?Εγω γυρισα προσωρινα,αφου τελειωσα απο το μαστερ πριν σκαρτο μηνα!
δευτερο,θα παρεις αμαξι που ειναι ετοιμο αγωνιστικο,street legal,μαμα??τι?
δε σε συμφαιρει να το φερεις οδικως Ελλαδα γιατι θελεις πολλα λεφτα σε καυσιμα(αν μιλαμε για driftαμαξα με μοτερ τουρμπο εξακυλινδρα και τα ρεστα),2 μερες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στον δρομο+τα εξοδα του καραβιου.εκτος αν θες να το κανεις εκδρομη και να μεταφερεις τιποτα πραγματα σου κατω.και παλι ισως σε συμφαρει οριακα.
για να το παρεις Αγγλια εχεις το κοστος του αμαξιου(εφοσον εχει περασει ΜΟT δε θες κατι αλλο) και την ασφαλεια που πιστεψε με,αν εισαι κατω απο 25 ειναι πανακριβη ειδικα για σπορ αμαξι.
μιλαμε για πανω απο 600 λιρες.
μεταφορικες παιζουν παρα πολλες και συνηθως θελει μια/μιαμιση εβδομαδα για Αθηνα.Κοστος,400-600 λιρες ισως και παραπανω αν θες και καλη ασφαλεια(μονο οι καλες μεταφορικες δινουν),ειδικα τωρα με την πτωση της δουλειας εκει γυρω θα τα βρεις.
αν το θες μονο για αγωνιστικο,το αγοραζεις απο Αγγλια χωρις τις πινακιδες,το φορτωνεις απευθειας και το παιρνεις απευθειας με τρεηλερ απο τα logistics της μεταφορικης σου.Δεν πληρωνεις τιποτα παραπανω εδω αλλα ειναι μονο για χρηση πιστας/αγωνα.Αν σε πιασουν να το οδηγεις εξω εχεις προβλημα σοβαρο.Για να το εισαγεις δε το συζηταω,δε σε συμφαιρει.Τα "καλα" αμαξια ειναι 15-20 χρονων,πολλα κυβικα και με κακους ρυπους οποτε θα θελεις ενα σκασμο λεφτα.

"The winner ain't the one with the fastest car, it's the one who refuses to lose."
- Dale Earnhardt

http://fabiotunes.blogspot.com/
  blaze ocean     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-10, 22:57   #9
blaze ocean
Senior Member
Drift Teacher

Το avatar του χρήστη blaze ocean

Προεπιλογή

η μετατροπη στοιχιζει αναλογα το αμαξι.αν εβγαινει μονο δεξιοτιμονο(δλδ τα περισσοτερα απο αυτα ποτ σκεφτεσα) δε ξερω κατα ποσο γινεται

"The winner ain't the one with the fastest car, it's the one who refuses to lose."
- Dale Earnhardt

http://fabiotunes.blogspot.com/
  blaze ocean     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-10-10, 10:31   #10
poutsoulas1
Senior Member
Έμαθα drift

Το avatar του χρήστη poutsoulas1

Περιοχή: grevena
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην poutsoulas1
Προεπιλογή

Εγώ έχω φέρει Πάνο από 10 αμάξια από Γερμάνια – Ολλανδία. Για το αν συνφέρει η όχι είναι ανάλογα το αμάξι (κατανάλωση) και από πού θα το φέρεις. Από Γερμανία οι αυτοκίνητο άμαξα παίρνει 800 ευρώ από Αγγλία 1200 ευρώ. Αν το φέρεις μόνος το έξοδα είναι αεροπορικό εισιτήριο ταξί βενζίνες διόδια καράβι και προσωπικά σου έξοδα φαΐ τσιγάρα κ.τ.λ. Αγκόνα Ηγουμενίτσας το καράβι είναι 300 ευρώ +150 βενζίνες διόδια +Κανά 250 ευρώ ταξί τσολ νούμερα τσιγάρα = 700 και ναι το οδηγάς νόμιμα μέχρι το σπίτι σου αφού θα έχεις τα τσολ νούμερα στο τελώνιο το δειλώνης για ανταλλακτικά (κανονικά όταν είναι για ανταλλακτικά το αμάξι θα πρέπει να είναι κομμένο στην μέση τροπέτο) αλλά υπάρχουν άκρες. Δεν μπορείς να βγάλεις τσολ νούμερα όταν το αμάξι που αγοράζεις είναι είδη αγωνιστικό τότε το φέρνεις μόνο φορτωμένο.
  poutsoulas1     Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-10, 20:03   #11
Driftakias
Senior Member
Drift Teacher

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο poutsoulas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω φέρει Πάνο από 10 αμάξια από Γερμάνια – Ολλανδία. Για το αν συνφέρει η όχι είναι ανάλογα το αμάξι (κατανάλωση) και από πού θα το φέρεις. Από Γερμανία οι αυτοκίνητο άμαξα παίρνει 800 ευρώ από Αγγλία 1200 ευρώ. Αν το φέρεις μόνος το έξοδα είναι αεροπορικό εισιτήριο ταξί βενζίνες διόδια καράβι και προσωπικά σου έξοδα φαΐ τσιγάρα κ.τ.λ. Αγκόνα Ηγουμενίτσας το καράβι είναι 300 ευρώ +150 βενζίνες διόδια +Κανά 250 ευρώ ταξί τσολ νούμερα τσιγάρα = 700 και ναι το οδηγάς νόμιμα μέχρι το σπίτι σου αφού θα έχεις τα τσολ νούμερα στο τελώνιο το δειλώνης για ανταλλακτικά (κανονικά όταν είναι για ανταλλακτικά το αμάξι θα πρέπει να είναι κομμένο στην μέση τροπέτο) αλλά υπάρχουν άκρες. Δεν μπορείς να βγάλεις τσολ νούμερα όταν το αμάξι που αγοράζεις είναι είδη αγωνιστικό τότε το φέρνεις μόνο φορτωμένο.

Eυχαριστω. Ενας φιλος θελει να φερει μια μηχανη, με μεταφορικη μονο για πιστα, και οχι για χρηση δημοσιου δρομου. Τι πληρωνει στο τελωνειο, αφου δεν θα την κυκλοφορησει ποτε σε δημοσιο δρομο. Ιδια διαδικασια ειναι?
Παλιά 27-10-10, 13:47   #12
poutsoulas1
Senior Member
Έμαθα drift

Το avatar του χρήστη poutsoulas1

Περιοχή: grevena
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην poutsoulas1
Προεπιλογή

Αφού δεν θα την εκτελώνιση πληρώνει μόνο την αγορά της μηχανής στην Γερμανία και τίποτα άλλο
  poutsoulas1     Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές