PDA

Επιστροφή στο Forum : ford mustang 67-69

sierracossie
13-11-09, 18:36
ζητηται το συγκεκριμενο αυτοκινητο,σε οποιαδηποτε κατασταση.

scar flawless
15-11-09, 20:49
sta ktel stin a8ina einai aragmeno ena kokkino se metria katastasi kai parkarei mia edw mia ekei,sini8ws arazei konta sto periptero,pwta ton periptera,logika 8a 3erei ton idioktiti....(trexa gyreve diladi)

pro_crossaro
16-11-09, 11:17
Ford Mustang 67-69...

Coupe, Cabrio ή Fastback...

Ποιο ακριβώς αμάξωμα θες?

Γενικά γνωρίζω μερικά, που είτε είναι φίλων μου και τα φτιάχνουν/ τα χουν έτοιμα, είτε τα θέλουνε, οπότε δε μπορώ να τους το χαλάσω.

Τα πιο δύσκολα να ξέρεις είναι τα fastback (καθώς και τα πιο ποθητά). Δυστυχώς όσα ξέρω προορίζονται ή είναι ήδη αλλού. Αν κάτι αλλάξει θα σε ειδοποιήσω.

Αν σε ενδιαφέρει όμως κάποιο coupe, να ξέρεις ότι παίζει ένα 67άρι με κάποιες πινελιές από 68αρι και αρκετές "προσωπικές" στο Περιστέρι. Είναι μαύρο και σε μέτρια προς κακή κατάσταση (λόγω των μετατροπών κυρίως). Το μοτέρ πρέπει να έχει αντικατασταθεί, αλλά το καλό με αυτά είναι ότι υπάρχουν τα πάντα από ανταλλακτικά και σε λογικές τιμές. Το σημαντικότερο.

Επίσης να σου πω ότι γνωρίζω ένα 66αρι κάμπριο για πούλημα, με το αυθεντικό 6κύλινδρο μοτέρ του (Ναι δεν ήταν όλα V8) με πολλά σάπια στα πατώματα, και χωρίς χαρτιά, αλλά με μαγική τιμή.

Τέλος να σου προτείνω και αυτό, που αν και δεν είναι στις πρώτες επιλογές σου είναι πολύ ενδιαφέρων όχημα και εξίσου σπάνιο (Στην Ελλάδα πιθανότατα πιο σπάνιο).

Ford Mustang '71 - € 8.900
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/267390/

Παρότι ο συγκεκριμένος έμπορας έχει κακό όνομα (πουλάει αυτοκίνητα που δεν του ανήκουν, αλλά έχει κανονίσει με οίκους του εξωτερικού - μεγάλη ιστορία) το συγκεκριμένο το χουν δει κάτι φίλοι μου και μου λένε ότι αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω. Απλά πιθανών να χρειαστεί να ξανακάνεις τη φαναρτζοδουλειά, γιατί από "μέσα" γνωρίζω ότι οι επισκευές που κάνει συνήθως είναι "πλακώματα".

Μια ερώτηση!
Θέλεις να φτιάξεις ρέπλικα της Eleonor από το Gone In 60" (το remake)?

sierracossie
16-11-09, 12:16
φιλε pro_crossaro καλημερα και σε ευχαριστω για ολα.θελω να σου πω οτι αυτα που λες τα ξερω χρονια τωρα,ισως και περισσοτερα.ναι,θελω το fastback φυσικα,original,παιζει να γινει eleanor.εχουμε αντιπροσωπεια ford στην χιο εδω και 10 χρονια με τον πατερα μου.χρονια το σκεφτομαι για αυτο το αμαξι,αλλα καθε φορα που παω να κανω κατι απογοητευομαι.ψαχνω ψιλλους στ αχερα!!!!μερικοι θα πουν,καλα με τη σαπιλα ασχολεισαι?ειναι κολλημα φιλε!!!ερωτας σου λεω!τελος παντων!(α,με τον ν8 φυσικα!!!)

scar flawless
16-11-09, 14:23
oxi file opoios krazei to mustang apla den exei idea apo ama3ia kai prepei na kremastei anapoda stin plateia tou xwriou na ton ftinoun kai na ton petrovoloun gries kai na marsaroun 10 mustang taytoxrona mexri na alla3ei gnwmi,oso sapila kai na einai to mustang einai pollous tonous pio respect apo opoiodipote allo ''ama3aki'',pantws tsekare sta ktel an to dinei aytos pou sou lew...bebaia eisai apo xio alla an 8es mustang prepei na tre3eis

iaponas
16-11-09, 14:56
ενα κοκκινο λες φιλε?που ειναι στα κτελ στα Κατω Πατησσια?

pro_crossaro
16-11-09, 15:27
φιλε pro_crossaro καλημερα και σε ευχαριστω για ολα.θελω να σου πω οτι αυτα που λες τα ξερω χρονια τωρα,ισως και περισσοτερα.ναι,θελω το fastback φυσικα,original,παιζει να γινει eleanor.εχουμε αντιπροσωπεια ford στην χιο εδω και 10 χρονια με τον πατερα μου.χρονια το σκεφτομαι για αυτο το αμαξι,αλλα καθε φορα που παω να κανω κατι απογοητευομαι.ψαχνω ψιλλους στ αχερα!!!!μερικοι θα πουν,καλα με τη σαπιλα ασχολεισαι?ειναι κολλημα φιλε!!!ερωτας σου λεω!τελος παντων!(α,με τον ν8 φυσικα!!!)

Φίλε μου, πάνω κάτω τα "περίεργα" αυτοκίνητα είναι γνωστά σε αυτούς που ξέρουν.
Εγώ απλά θα σου πω για αυτά που γνωρίζω για τα fastback.

-Ένα μαύρο από ΝΕΜΕΑ περιήλθε στην κατοχή φίλου και σιγά σιγά φτιάχνεται.
-Το πράσινο από το Περιστέρι, μετά από πολύ πρήξιμο, έφτασε στα χέρια γνωστού μου. Και αυτό ετοιμάζεται.(Σχετικά αργά)
-Ένα μπλε που πουλιώταν παλιότερα το χει γνωστός και πλέον σχεδόν τελείωσε. Βέβαια καμία σχέση με αυθεντικό μιας και είναι φτιαγμένο για ευθείες...
-Κανα δυο-τρια ακόμα έχουν κάτι γνωστοί. Το ένα είναι έτοιμο και πολύ όμορφο, τα άλλα δύο αργά-αργά φτιάχνονται και βλέπουμε.
-Ένα λευκό 65αρι τελείωσε και είναι κούκλα.

Και να σου πω και μερικά ακόμα που αγνοώ την τύχη τους.

-Ένα κόκκινο κουπέ 69αρι (νομίζω μιας και μόνο μια άθλια φωτό εχω δει) είχε ένας μαντράς στη Λ. Νατο. Ο Μανολίτο. Μόνο που άπο όσο ξέρω έχει μεταφερθεί.
-Λευκό fastback με μπλε ρίγες (πρώτη σειρά όμως 64-66) κάπου στην Αθήνα, άσχημα στουκαρισμένο, μπρος-πίσω.
-Ένα κουπεδάκι είναι παρατημένο, αφού δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η ανακατασκευή. Δυστυχώς ενώ για αυτό δεν ενδιαφέρεται κανείς, δεν γνωρίζω ακριβή τοποθεσία.
Βέβαια είναι σώβρακο από όσο έχω δει από μια φωτό...
-Το τελευταίο που μου ρχεται στο μυαλό είναι ένα στοπυκαρισμένο μπροστά mach1 του 70-71, το οποίο βρίσκεται Μυτιλήνη αν δεν κάνω λάθος.

Είναι και άλλα, αλλά αυτήν τη στιγμή αυτά θυμάμαι από fastback.

Η σκουριά είναι το καλύτερο πράγμα, και μην ακούς κανέναν. Και εγώ με αυτά ασχολούμαι.
Εξάλλου οι mustang όσο σκουριασμένες και αν είναι, δεν τρέχει τίποτα. Μπορείς να φτιάξεις ολόκληρο αυτοκίνητο, αρκεί να έχεις μια άδεια.Υπάρχουν στην κυριολεξία τα πάντα.

Αν έχεις στο μυαλό σου τίποτα σάπια (αμερικάνικα κυρίως, αλλά και προπολεμικά ευρωπαϊκά, καθώς και γιαπωνέζικα κουπεδάκια) ενημέρωσε αν μπορείς.

SST
16-11-09, 19:38
ενα κοκκινο κυκλοφορει στη δραμα σε αψογη κατασταση. coupe ειναι αλλα δεν ξερω χρονολογια κλπ. εξακυλινδρο ειναι παντως

sierracossie
16-11-09, 19:48
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΓΑΖΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟΣΟ Η ΔΟΥΛΕΙΑ.ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ ΘΕΛΩ!!!ΓΙΝΕΤΑΙ? ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΠΟΣΟ ΤΑ ΠΗΡΑΝ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?ΤΑ ΠΟΥΛΑΩ ΟΛΑ!!(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ SIERRA ΜΟΥ!!!) ΑΥΤΑ!!!

Σέρμπης Κώστας
16-11-09, 20:04
προδρομε το ευθειαδικο να φανταστω αναφερεσαι στο μητσο...

sierracossie οι τιμες ποτε δεν ειναι στανταρ σε τετοια αυτοκινητα...υπαρχουν ενα σωρο ιστοριες να σου πω κι εγω κι ο προδρομος...υπαρχει πχ camaro 67αρι αν θυμαμαι καλα με κινητηρα οπελ και το ζηταει καμια δεκαρια χιλιαρικα...φυσικα αν εχεις μηχανηματα για καλιμπρες και τετοια,εισαι σε θεση αυτοματα να ασχοληθεις και με καποιο χτυπημενο.εκτος κι αν δε θες χτυπηματα..(πιστεψε με το ιδιο με τις σκουριες και τα σαπισματα ειναι)

απο εκει και περα για να παρεις μια ιδεα για το τι παιζει με τιμες(που ξανα σου λεω τιποτα δεν ειναι στανταρ,ο καθενας οπως τον πιασεις ειναι) πηγαινε τσεκαρε καποια απο οσα σου ειπε ο προδρομος

***προδρομε ενα φιλαρακι ετοιμαζει 2002 για ανακατασκευη.πριν τρεις μερες το λυσαμε

deagiannhs
16-11-09, 20:13
φιλε καμια σχεση αλλα φενετε καλω??http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=1626&proId=3435771&cat=a&pageSize=10

sierracossie
16-11-09, 20:40
φιλε καμια σχεση αλλα φενετε καλω??http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=1626&proId=3435771&cat=a&pageSize=10

ΚΑΛΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ,ΑΛΛΑ 15000€?Ε ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!

sierracossie
16-11-09, 20:42
προδρομε το ευθειαδικο να φανταστω αναφερεσαι στο μητσο...

sierracossie οι τιμες ποτε δεν ειναι στανταρ σε τετοια αυτοκινητα...υπαρχουν ενα σωρο ιστοριες να σου πω κι εγω κι ο προδρομος...υπαρχει πχ camaro 67αρι αν θυμαμαι καλα με κινητηρα οπελ και το ζηταει καμια δεκαρια χιλιαρικα...φυσικα αν εχεις μηχανηματα για καλιμπρες και τετοια,εισαι σε θεση αυτοματα να ασχοληθεις και με καποιο χτυπημενο.εκτος κι αν δε θες χτυπηματα..(πιστεψε με το ιδιο με τις σκουριες και τα σαπισματα ειναι)

απο εκει και περα για να παρεις μια ιδεα για το τι παιζει με τιμες(που ξανα σου λεω τιποτα δεν ειναι στανταρ,ο καθενας οπως τον πιασεις ειναι) πηγαινε τσεκαρε καποια απο οσα σου ειπε ο προδρομος

***προδρομε ενα φιλαρακι ετοιμαζει 2002 για ανακατασκευη.πριν τρεις μερες το λυσαμε

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...

deagiannhs
16-11-09, 20:48
Ειναι πολλα τα ευρο!

sierracossie
16-11-09, 20:50
ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΣΤΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ,ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ.....ΚΛΑΨ!!!

deagiannhs
16-11-09, 20:52
υπομονη φιλε μην διαζεσαι?

deagiannhs
16-11-09, 20:58
FORD MUSTANG GT 500 http://www.allfordmustangs.com/photopost/data/3232/1967_Ford_Mustang_Fastback_Shelby_GT500_02.JPG ΕΤΣΙ ΘΕΛΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΨΟΥΡΑ ΜΕΓΑΛΗ!! ΧΑΑΧΑΧΑ

Homo Driftarious!!!
16-11-09, 21:01
sta ktel stin a8ina einai aragmeno ena kokkino se metria katastasi kai parkarei mia edw mia ekei,sini8ws arazei konta sto periptero,pwta ton periptera,logika 8a 3erei ton idioktiti....(trexa gyreve diladi)
Διπλα απο το σπιτι μου σχεδον ειναι...μια φορα για πλακα πηγαμε με εναν φιλο να το κοζαρουμε και μας την επεσε ενα bulldog...τωρα με τον ιδιοκτητη δεν ξερω τι παιζεται...

sierracossie
16-11-09, 21:02
FORD MUSTANG GT 500 http://www.allfordmustangs.com/photopost/data/3232/1967_Ford_Mustang_Fastback_Shelby_GT500_02.JPG ΕΤΣΙ ΘΕΛΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΨΟΥΡΑ ΜΕΓΑΛΗ!! ΧΑΑΧΑΧΑ

ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΔΕΡΦΕ!!!ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ.....ΗΧΟΣ v8,KAI TA ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΡΑΒΑΝΕ Μ@Λ@ΚΙ@!!!!!

deagiannhs
16-11-09, 21:04
ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΑΛΟ!!!

Σέρμπης Κώστας
16-11-09, 21:05
τι να σου πω φιλε..αν δε ρωτησεις οσα υπαρχουν ευκαιρα,δε ξερεις τι γινεται...

deagiannhs
16-11-09, 21:06
http://www.youtube.com/watch?v=Y8qGSwS3SCA

sierracossie
16-11-09, 21:16
http://www.youtube.com/watch?v=Y8qGSwS3SCA

ΘΑ ΚΛΑΨΩ...ΕΔΩ ΔΕς ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

http://www.youtube.com/watch?v=V0biE4NkUxU&feature=related

sierracossie
16-11-09, 21:18
http://www.youtube.com/watch?v=vi5ck-IDvuU&feature=related

ΦΕΡΕ ΠΙΣΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΡΕ ΜΠ@ΣΤ@'#ΔΕ!

Σέρμπης Κώστας
16-11-09, 21:37
το τελευταιο που εβαλες ειναι supercharger φυγοκεντρος

pro_crossaro
16-11-09, 22:04
Όπως είπε και ο Κωστής τα πάντα είναι σχετικά.

Ξέρω από πρώτο χέρι για MUSTANG fastback που πουλήθηκαν από 4-5000Ε. Βέβαια ήταν σε χάλια κατάσταση και με πολύ στόκο και πολυεστέρα. Και αυτά ήταν τζάμπα. Μιας και όταν μιλάμε για fastback συζητάμε για πάνω από 10000Ε χαλαρά. Τρυπητήρι 65αρι πουλήθηκε 10000Ε. Και τώρα είναι κουκλί. Γενικότερα και στο εξωτερικό οι τιμές για τα fastback είναι πολύ υψηλές.

Αντίθετα τα coupe και τα convertible είναι σε καλύτερη μοίρα. Με 10-12000 παίρνεις αυτοκίνητα με χαρτια και σε αξιοπρεπέστατη κατάσταση.

Μιας και το θυμήθηκα, σε γνωστό μαντρά στην Αθήνα (που χει κυρίως αμερικάνικα) παίζει μια convertible (68-69 θα σε γελάσω και δεν το θέλω) μαύρη, που μέχρι πριν λίγο καιρό κυκλοφορούσε και τράβαγε τα βλέματα. Δυστυχώς μετά από ένα στούκο κατέληξε εκεί, και πιθανών να βγει για πούλημα (αν δεν έχει αγοραστεί ήδη).

Γενικά στην Ελλάδα τα πράγματα είναι όπως στα περιέγραψε ο Κώστας. Μου χουν ζητήσει 20 και 25 χιλιάρικα για σαραβαλιασμένα MUSTANG, και κάποιος μου έδινε μια με 500Ε. Είναι που θα τύχεις. Πάντως μέχρι πριν καμια δεκαετία τα χτύπαγες αυτά τα τέρατα πολύ φθηνά, μιας και τα κυβικά τους ήταν απαγορευτικά και οι "ψαγμένοι" λίγοι. Απλά να αναφέρω μια περίπτωση που έτυχε σε μένα με τα αγαπημένα μου παλιά OPEL. Μέχρι πρόσφατα (Από τα 15 και πλέον είμαι 24...) είχα προσπαθήσει να πάρω κάποιο OPEL OLYMPIA. Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο χωρίς ιστορική αξία και με πολύ μεγάλη παραγωγή για τα δεδομένα της εποχής του. να φανταστείτε ότι τώρα ξεκίνησε να ανεβάζει αξία στη Γερμανία... Ε μου ζητάγανε από 1000 μέχρι 6000Ε. Μετά από καμιά δεκαριά-δεκαπενταριά προσπάθιες απλά τα παράτησα. (Μιλάμε για αυτοκίνητα που για να αναπαλαιωθούν ήθελαν τη βοήθεια του Θεού και καμιά 15αριά χιλιάδες Ευρώ (Αυτή τη στιγμή τέλεια δεν ξεπερνάνε τα 10000Ε)) Πριν μερικούς μήνες πέτυχα χάρη σε ένα φίλο ένα OPEL KAPITAN cabrio 1938-40. Μιλάμε για ένα αυτοκίνητο με παραγωγή 4000 κομματιών από διάφορους καροσσερίστες, ενώ το απλό sedan είχε κατασκευαστεί σε 25000 κομμάτια. Το αμάξι είναι σε άθλια κατάσταση (εξίσου όμως με τα Olympia). E ο τυπάς μου το χάρισε, και με τη δυνατότητα να πάρω τις πινακίδες πίσω, αν καταφέρω να βγάλω άκρη με την εφορία φυσικά. Καταλαβαίνεις ότι στην Ελλάδα είναι ότι να ναι τα πράγματα. (Τα Olympia είναι παραγωγή μερικών εκατοντάδων κομματιών...)

Όσον αφορά τη μετατροπή που θες απλά να αναφέρω ότι ετοιμάζεται ήδη μια τέτοια, και ότι δεν είναι αυθεντικό. Είναι bodykit που σχεδιάστηκε για τις ανάγκες της ταινίας. Η αυθεντική είναι πολύ πιο λιτή και κατά τη γνώμη μου πολύ πιο ωραία.

Εγώ μπορώ αυτή τη στιγμή απλά να σου προτείνω να κάνεις υπομονή, να σκεφτείς το ενδεχόμενο της εισαγωγής, και αν βρω κάτι που μπορεί να σου κάνει, να σου υποδείξω που βρίσκεται!

Σέρμπης Κώστας
16-11-09, 22:16
φιλε sierracossie ελπιζω να σε καλυψα τοσο εγω οσο κι ο προδρομος(περισσοτερο απο μενα)
για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ρωτα μας αν ξερουμε.και το συμπερασμα απο οτι καταλαβες ειναι...ψαξου!!!
παντα υπαρχει αυτο που θελουμε απλα βαριομαστε να ψαχνουμε..δυστυχως..

**προδρομε ελα στα βορεια να τα πουμε

pro_crossaro
16-11-09, 22:45
Κωστή θα ανέβω για εξεταστική σίγουρα, και μπορεί και για καμιά πρόοδο.
Είχα και ένα ατύχημα με το Mx και είμαι σκατά.
Θα τα πούμε εμείς...

sierracossie
17-11-09, 11:13
παιδια ευχαριστω για ολα...ψαχνομαι,αλλα ειναι πολλα τα €...προσ το παρων αχολουμε με το sierraκι μου,και κανω παντες!!!ολα καλα!!!cu!